Їдете навчатись або працювати за кордон? Ці поради для вас!
Корисні поради
Якщо Ви їдете навчатись за кордон або працювати.
Для того, щоб отримати дозвіл на навчання за кордоном (студентська віза), Вам необхідно підготувати ряд документів. Як правило, до посольства обраної Вами країни подаються:
-
свідоцтво про закінчення середньої школи (оригінал і переклад, завірений у нотаріуса та затверджений Міністерством закордонних справ України);
-
документ про здачу іспитів до ВНЗ України;
-
довідка про те, що Ви не були засуджені;
-
підтвердження того, що обраний навчальний заклад за кордоном зацікавився Вами Без сумніву, знання мови країни перебування є основною умовою для отримання дозволу на навчання.
Часто навчальні заклади вимагають посвідчення про здачу іспитів з мови. Майже всі вищі навчальні заклади мають спеціальні мовні курси для іноземців.
Більш докладну інформацію про можливість навчатись за кордоном, Ви можете отримати у посольстві обраної Вами країни, а також у культурному центрі/товаристві посольства.
Запам’ятайте, туристична віза не дає права на отримання статусу студента за кордоном!
Якщо Ви їдете працювати за кордон:
Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» суб’єкти господарювання мають право займатися посередницькою діяльністю у працевлаштуванні за кордоном лише за умови наявності у них відповідної ліцензії, яку видає Міністерство соціальної політики України.
Ця ліцензія є підставою для розміщення в засобах масової інформації пропозицій щодо роботи за кордоном.
Посередник вказує в рекламі своє повне найменування, адресу, зазначену в ліцензії (але ні в якому разі не поштову скриньку), номери телефонів, номер і дату чинної ліцензії та орган ліцензування – Міністерство соціальної політики України.
Посередники організовують надання послуг з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном на підставі договорів (контрактів), які укладаються в письмовій формі:
зовнішньоекономічного договору (контракту) з іноземним суб’єктом господарської діяльності (роботодавцем або посередником) про посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном громадян України;
договору з клієнтом про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні.
Цей договір укладається у двох примірниках: один видається клієнту, а другий залишається у посередника.
До остаточного укладення клієнтом трудового договору з іноземним роботодавцем посередник не повинен стягувати будь які види попередніх оплат за послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном.
Громадяни України, які уклали договір про посередництво у працевлаштуванні, в’їжджають на роботу до іноземної держави лише за робочою візою.
Перевірте, чи має фірма ліцензію на такий вид діяльності.
Зазначені документи повинні бути засвідчені згідно з законодавством країни їх видачі та легалізовані у консульській установі України (можуть бути також засвідчені у посольстві відповідної держави в Україні та легалізовані в МЗС України, якщо міжнародними документами, в яких бере участь Україна, не передбачено інше).
Перевірити достовірність ліцензії можна, звернувшись до регіональної Державної служби зайнятості (якщо ця фірма регіональна) або Управління політики зайнятості та трудової міграції Міністерства праці та соціальної політики.
Перебуваючи на фірмі Ви маєте право ознайомитися з такими документами як:
-
копія свідоцтва про державну реєстрацію;
-
оригінал ліцензії;
-
інформація про повне найтування посередника (його адреса, номера телефонів, імена й по батькові керівників (власників);
-
номери телефонів місцевого органу державної служби зайнятості України, представництва Державного комітету з питань регуляторної політики і підприємництва;
-
нормативно-правові акти, яких повинен дотримуватися посередник при наданні посередницьких послуг в працевлаштуванні українських громадян за кордоном;
-
витяги з Закону «Про захист прав споживачів» в частині надання послуг;
-
книга відгуків і пропозицій.
Поцікавтесь, чи є у фірми позитивний досвід працевлаштування українських громадян за кордоном.
Фірма-посередник має надати проект трудового договору (контракту) з іноземним роботодавцем, завірений роботодавцем.
Згідно законодавства України, фірма яка пропонує посередництво в працевлаштуванні за кордоном, не має права брати передоплату у будь-якій формі за надання послуг до укладання трудового договору (контракту) з іноземним роботодавцем.
У разі, якщо Ви вирішили скористатися послугами фірми посередника, необхідно обов’язково оформити свої відносини у формі письмового договору на надання посередником послуг у працевлаштуванні за кордоном:
-
номер, дата, місце укладання договору;
-
назва та адреса посередника, номер видачі ліцензії на посередництво в працевлаштуванні на роботу за кордон;
-
дані про клієнта (прізвище, ім’я та по батькові, адреса проживання тощо);
-
визначення предмету договору: які послуги пропонуються при працевлаштуванні на роботу за кордон;
-
місце підписання трудового договору (контракту) з роботодавцем;
-
права, обов’язки і відповідальність сторін;
-
умови зміни, розриву та анулювання договору;
-
порядок вирішення спірних питань;
-
визначення форс-мажорних обставин і дії сторін при їх появі;
-
перелік додаткових платних послуг;
-
строк дії договору;
-
реквізити сторін договору.
У трудовому договорі (контракті) повинна міститися найбільш повна інформація про умови роботи: тривалість робочого дня, вихідні дні, оплата праці, умови проживання, страхування (в тому числі від нещасного випадку, хвороби, медичне).
Уникайте використання в контракті фраз типу: «та інші види робіт», «всі роботи на вимогу роботодавця».
Підписання трудового договору (контракту) є обов’язковою умовою легального працевлаштування.
Трудовий договір (контракт) повинен бути написаний зрозумілою для Вас мовою (українською або російською) у двох примірниках.
Погоджуйтесь на сприянні у працевлаштуванні лише на умові оформлення спеціальної робочої візи. Пам’ятайте, службова, туристична та гостьова візи не дають права на легальну роботу за кордоном.
Необхідно отримати від посередника документи про кошти сплачені йому за надані послуги.
Пам’ятайте, наявність копії закордонного паспорту чи копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера значно полегшить процедуру відновлення документів у разі необхідності.
Зателефонуйте до посольства тієї країни, в яку плануєте їхати працювати, та уточніть, чи відкривається на даний момент робочі візи для громадян України за даною спеціальністю; а також які документи треба надати для відкриття робочої візи, і скільки вона коштуватиме.
Що таке система Au Pair
Згідно з правилами системи, працювати в якості Au Pair може особа у віці від 19 до 24 років, що не має сім’ї і дітей.
Система передбачає проживання у сім’ї, допомогу по догляду за дітьми, виконання поточних господарських справ, а також відвідування мовних курсів.
Однак, в обов’язки учасника системи не входить турбота про дітей молодше двох років, оскільки в осіб, які влаштовуються в якості Au Pair, як правило, не має достатнього досвіду по догляду за дітьми такого віку. Учасник системи має право на вихідний раз на тиждень.
Документи, необхідні для участі в системі:
-
фотографії на документи (кількість і формат за вимогою);
-
декілька фотографій, на яких зображені Ви з Вашою сім’єю, з дітьми про яких Ви піклувалися;
-
медична довідка, яка вказує наявність хронічних захворювань;
-
рекомендаційні листи, характеристики від роботодавця у якого Ви працювали, в яких повинні бути вказані риси Вашої вдачі, відношення до роботи і життя. Обов’язково треба вказати ім’я і адресу людей, які дали характеристику;
-
інформація про наявність досвіду по догляду за дітьми, термін і тип вихідного. Характеристику можуть дати батьки дітей, за якими Ви доглядали. Прохання вказати ім’я та адресу людей, які дали характеристику. Якщо Ви працювали у дитячому садку, додайте характеристику з місця роботи;
-
копію вашого останнього шкільного свідоцтва (атестата);
-
посвідчення про знання мови країни, в яку Ви їдете.
Права особи, яка їде в якості Au Pair:
-
Ви маєте право на власну кімнату;
-
Ви маєте право вживати будь-яку їжу за бажанням;
-
Вам повинні надавати кишенькові гроші;
-
Ви маєте право на канікули, якщо Ви перебуваєте в країні протягом року;
-
Ви маєте можливість поліпшити знання іноземної мови;
-
Ви маєте можливість поміняти сім’ю, якщо виникли конфлікти;
-
Ви маєте право на страхування здоров’я від нещасних випадків;
-
Ви маєте право на квитки в громадському транспорті.
Переконайтеся:
-
Що Ваш паспорт дійсний на той термін, який передбачений Вашим контрактом.
-
Термін перебування вказаний у Вашій Au Pair-візі.
-
Ваш сімейний контракт повинен містити інформацію про медичне страхування, яке діє у Європі. У деяких країнах Ви повинні мати власний медичний страховий поліс.
-
Контракт укладається на термін від трьох місяців до одного року.
-
Якщо Ви водите машину, потурбуйтеся про міжнародні права водія. Європейські машини, як правило, стандартні у використанні, так що Ви зможете навчитися їх водити.
-
Сума Ваших кишенькових грошей буде становити від 200 євро на місяць.
-
Ви повинні мати певний досвід по догляду за дітьми: робота в таборах, на рятувальних станціях, досвід лідера, вчителя, волонтера і тому подібне. Ви повинні надати рекомендаційні листи, які засвідчують досвід по догляду за дітьми.
Непомірне вживання алкоголю, ненормативної лексики, яких-небудь наркотичних речовин, є достатніми підставами для негайного звільнення Вас від обов’язків системи Au Pair.
Пам’ятайте, що Ви представляєте свою країну і Ваша поведінка повинна бути гідною!
Ви плануєте вийти заміж за іноземця:
-
Ви повинні мати якомога більше інформації про свого майбутнього чоловіка: чи має він постійну роботу, чи був він одружений, скільки разів, чи розлучений він офіційно (розлучення та окреме проживання – різні речі).
-
Запропонуйте нареченому зустрітися не на «нейтральній» території (це може поставити Вас у залежність), а в Україні. У нас є багато мальовничих куточків та місць для комфортного відпочинку.
-
Поцікавтесь особливостями шлюбного законодавства країни, в якій Ви плануєте жити, у тому числі – правами спільних дітей, Вашими правами при розлученні. Це можна зробити у посольстві та у юриста.
-
Порадьтеся з юристом щодо укладання шлюбного контракту. Переконайтесь, що шлюб, зареєстрований в Україні, буде дійсним за кордоном.
При необхідності, свідоцтво про шлюб можна легалізувати (затвердити у нотаріуса, Міністерстві юстиції та Міністерстві закордонних справ України).
-
Виїжджаючи за кордон по гостьовій візі або по візі нареченої, пам’ятайте, ці візи не дають права на роботу.
-
Залишіть копію закордонного паспорта та точну адресу Вашого нареченого батькам. Регулярно телефонуйте додому.